czwartek, listopad 16 2017

O czym należy pamiętać, jeżdżąc motocyklem podczas jesieni i zimy? Cz.1

kask moto.jpg Zazwyczaj sezon motocyklowy trwa od wiosny do jesieni. W tym okresie pogoda jest najbardziej sprzyjająca. Nie oznacza to jednak, że nie można jeździć późną jesienią czy zimą. Warunki są trudne, lecz odpowiednie przygotowanie motocykla i stroju umożliwia podróżowanie. Każdy, kto chce przedłużyć sezon motocyklowy powinien zapoznać się z tym artykułem.

Przygotowanie sprzętu do zimy W niskich temperaturach opony nie mają szans odpowiednio się rozgrzać, dlatego też późną jesienią i zimą nie należy stosować ogumienia sportowego. Najlepiej zaopatrzyć się w odmiany na mokrą nawierzchnię z głębszym bieżnikiem. W niesprzyjających warunkach zachowują się znacznie lepiej.

Jeśli zaś chodzi o pozostałe elementy motocykla warto na początek sprawdzić stan akumulatora i płynu chłodzącego. W zasadzie wszystkie płyny są dostosowane również do niskich temperatur, więc wystarczy uzupełnić ich stan. Do tego bardzo ważne jest dobre nasmarowanie łańcucha. Co do akumulatora, musi być w dobrym stanie, ponieważ odpalanie motocykla zimą nie należy do najłatwiejszych.

Jak wiadomo na mokrej czy śliskiej nawierzchni nietrudno o upadek a takie właśnie warunki panują jesienią i zimą. By zminimalizować potencjalne uszkodzenia warto w motocyklu zamontować, gmole czyli ochronne rurki lub tak zwane crash pady, nakładki po bokach maszyny.

Strój dopasowany do warunków atmosferycznych Nie tylko stan techniczny motocykla decyduje o bezpieczeństwie jazdy w zimie. Nie wolno zapominać o odpowiednim ubraniu. W niskiej temperaturze bardzo łatwo o wychłodzenie organizmu, które jest prawdziwym wrogiem kierowcy. Po pierwsze jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Do tego wpływa na obniżenie koncentracji oraz szybkości reakcji. Zatem odpowiedni strój ma ogromne znaczenie.

W zimne lub deszczowe dni najlepiej sprawdzi się wielosezonowy zestaw turystyczny. Zazwyczaj jest wyposażony w możliwość wpięcia membrany i dodatkowego ocieplenia. Może się zdarzyć, że motocyklistę zaskoczy mocna ulewa, na takie wypadki warto mieć dodatkowy zestaw przeciwdeszczowy. Będzie to kolejna warstwę zewnętrzna, która zrobi ogromną różnicę.

Duże znaczenie ma też bielizna, najlepszym rozwiązaniem jest odmiana termoaktywna, z długimi rękawami i nogawkami. Została zaprojektowana do utrzymywania odpowiedniej temperatury w danych grupach mięśni. Co bardzo ważne, odprowadza wilgoć od ciała, ta właściwość ma kluczowe znaczenia w zimie.

Ubiór trzeba dobrze zbalansować, nie może dopuszczać zbyt wiele chłodu, a z drugiej strony nie może przegrzewać ciała. W dłuższej podróży dobrze jest mieć przy sobie coś do przebrania. Już sama zmiana skarpet jest bardzo pozytywnie odczuwalna.

Następne w kolejce są buty. Powinno dobrze chronić stopy przed wilgocią i zimnem. Tradycyjne, skórzane obuwie można zaimpregnować specjalnymi preparatami i użyć specjalnych przeciwdeszczowych osłon. Druga opcja to zakup butów turystycznych z membraną, doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach. Jeżeli motocyklista nadal nie jest zadowolony, może zaopatrzyć się w specjalne wkładki ogrzewające.

Na koniec parę słów o rękawiczkach, one również mają niebagatelne znaczenie. Wszak to dłonie odpowiadają za uruchamianie gazu i sprzęgła, nimi włącza się światła, kierunkowskazy i używa klaksonu. Nie można, więc dopuścić by przemarzły, bo może mieć to bardzo poważne konsekwencje. Na szczęście w sklepach nie brakuje rękawic dobrej jakości. Nie ograniczają ruchów i oczywiście doskonale chronią przed zimnem.